top of page

Vyhlazení vrásek a získání mladistvého vzhledu lze dosáhnout i bez chirurgického zákroku, bez jizev, injekční aplikací Botulotoxinu typu A, což je kosmetická forma produktu bakterií Clostridium botulinum.

Použitelný je v léčbě a prevenci vzniku vrásek na čele, u kořene nosu, u zevních očních koutků a při redukci vrásek na krku, také k zabránění nadměrného pocení.

Zákrok trvá 5-30 minut, provádí se ambulantně bez anestezie. Výsledný efekt trvá 3 až 8 měsíců, aplikaci lze s odstupem zopakovat.

V čem spočívá vyhlazení mimických vrásek pomocí botulotoxinu?

Botulotoxin neboli klobásový jed je látka produkovaná bakterií Clostridium botulinum. Jeho pojmenování pochází z latinského botulus, což znamená klobása. Autorem názvu je německý lékař a spisovatel Justinus Kerner, který se zabýval zkoumáním otrav z jídla během počátku devatenáctého století. Množství tohoto jedu užívané v kosmetologii je ale asi 1000x menší, než je dávka toxická. Využívá se botulotoxin typu A, někdy i typu B, který však má kratší dobu účinku. Samotný účinek botulotoxinu spočívá v blokádě nervového zakončení, sval je denervován a nepřichází do něj nervový vzruch (tím dojde k vyhlazení vrásek). Je v podstatě „umrtven“. Časem ale dochází k opětovné inervaci svalu. Účinek je tedy reverzibilní, není nastálo.

Kontraindikací při aplikaci botulotoxinu je těhotenství a laktace,  některé nervové poruchy (například onemocnění Myasthenia gravis), alergie na některé složky přípravku a poruchy srážlivosti krve. Injekce se také neaplikují při zánětu oblasti, kde chcete vrásky vyhladit. Lékař by měl vědět, jaké léky klient užívá. Antibiotika nebo léky na srdeční arytmii mohou dokonce zákrok znemožnit. Ideální věk na tuto proceduru je 18 – 65 let.

Průběh zákroku
Jedná se o ambulantní zákrok, trvající několik minut. Vlastní aplikace zabere 5 – 30 minut. Provádí se bez znecitlivění (výjimečně je možno ošetřované místo mírně podchladit ledovým obkladem nebo namazat anestetickou mastí anebo  pouzít inhlační anestezii rajským plynem). Po ošetření místa dezinfekcí se roztok aplikuje tenkou jehlou (tzv. inzulinkou) pod kůži do příslušné oblasti. Nejčastější lokalitou k ošetření je oblast čela, oblast kořene nosu a oblast kolem očí. Lékař s většími zkušenostmi je schopen vyrovnat i drobné asymetrie v obličeji, dokonce ošetřit i počínající vrásky v oblasti horního rtu.
Je nějaké omezení po zákroku vyhlazení vrásek?
Po ošetření by si klientka neměla 4 hodiny lehat ani se předklánět, aby botulotoxin nestekl např. do očí a nezpůsobil spadnutí víček. Také by se měla vyhnout tření nebo škrábání ošetřeného místa, a to alespoň po 12 hodin a zhruba týden by neměla chodit na kosmetiku, solária, masáže apod. Dále se nedoporučuje sportovat či vykonávat náročnou práci během prvních 24 hodin, létat letadlem prvních 24 hodin.

 

Může se stát, že látka neúčinkuje?
Ano, výjimečně se to stát může. Příčin může být hned několik. Vrásky mohou být způsobeny mnoha mechanismy a ne všechny se dají překonat pomocí botulotoxinu. Také nízká dávka toxinu nebo špatná technika aplikace zhoršuje výsledek zákroku.  Klienti také mohou mít vyvinuté protilátky, které mohli získat v minulosti malou intoxikací klobásového jedu. Jsou popsány i případy vzniku protilátek při velmi časté aplikaci. Pak může pomoci jiný typ botulotoxinu.
Jak dlouho přetrvává výsledek vyhlazení vrásek?
Účinek látky vydrží po první aplikaci asi 3-6 měsíců, po druhé muže vydržez až půl roku a po třetí až 9 – 12 měsíců. Čím déle se látka aplikuje, tím déle účinek vydrží. Nicméně déle než rok účinek botulotoxinu nezajistíme, a tak klient dochází 1-2x ročně nebo v lepším případě se odnaučí používat určité svaly, a tím se odstup mezi aplikacemi prodlouží. Častěji než 3x za rok by se aplikace ve stejné lokalitě provádět neměla (mimo prvního roku). Pokud je mimická vráska příliš hluboká a jsou zde již narušena kolagenová vlákna, nemůžeme očekávat vyhlazení, ale pouze redukci vrásek. Zde je možné botulotoxin kombinovat s vhodným výplňovým materiálem, například s kolagenem nebo hyaluronovou kyselinou.

Použití
Prevence vzniku vrásek
Redukce vrásek smíchu
Uvolnění vrásek od mračení
Redukce vějířovitých vrásek
Takzvaný Gummy smile – koňský úsměv při kterém se odhalují dásně
Povislé ústní koutky
Takzvaný želví krk – hypertrofie musculus platysma
Mastná pleť a rozšířené póry – opakovaná aplikace mezoterapie botulotoxinem
Léčba hyperhidrózy – nadměrného pocení (podpaží, dlaně, chodidla, intimní oblasti a obličej), aplikace na chodidla je však silně bolestivá a nákladná vzhledem k množství spotřebovaného botulotoxinu
Účinek je dočasný od 3 do 12 měsíců.

Zákrok
Aplikace botulotoxinu může být mírně nepříjemná. Tenkou injekční jehlou zavede lékař látku do svalu, který způsobuje vrásku nebo nežádoucí výraz obličeje. Injekce při aplikaci způsobí jemně pálivý pocit. Ihned po zákroku je pokožka mírně zarudlá a lehce oteklá. Toto zhruba po hodině mizí. Nemusíte si tedy brát žádné zvláštní volno – dovolenou, téměř hned po zákroku můžete jít do práce. Doporučuje se minimálně týden před zákrokem nepít alkohol. Aspirin nebo jiné protizánětlivé léky vysaďte alespoň dva týdny před zákrokem, aby nedošlo k tvorbě nežádoucích podlitin.
Ihned po aplikaci a po dobu jedné hodiny je nutné provádět aktivní mimickou gymnastiku.

Výsledek
Výsledek zákroku se projeví již za 3 až 6 dní. Pokožka je viditelně uvolněnější a vráska méně hluboká. Po 14 dnech je účinek optimální. Tento účinek vydrží 3 až 4 měsíce. Pro otimální výsledek je nutné aplikaci zopakovat ihned, jakmile klient zazana,mená pohyb v ošetřené oblasti.  Čím častěji se zákrok opakuje, tím delší je jeho účinek. Délka se pak pohybuje od 3 do 12 měsíců. Výsledek se neliší podle pohlaví, botulotoxin funguje stejně u žen i mužů.

Nejčastější místa aplikace na obličeji
Odstranění vodorovných vrásek na čele je velmi častým požadavkem klientů, kteří se téměř vždy dočkají uspokojivého výsledku. Za vrásky je zodpovědný čelní sval (musculus frontalis), jehož funkcí je pohybovat kůží čela a obočím směrem nahoru. Při aplikaci toxinu je nutné dbát na to, aby nedošlo k úplné paralýze svalu. To by mohlo způsobit pokles obočí nebo poruchu mimiky (výraz masky). Proto se používá více injekcí, které obsahují menší množství botulotoxinu. Tak dojde pouze k oslabení svalu.

Dalším žádaným místem úpravy je tzv. glabelární vráska, která se objevuje při zamračení. Glabela je oblast mezi pravým a levým obočím, těsně nad nosem. Ovládá ji více svalů, do kterých se pak píchne injekce. Pacient se při zákroku musí zamračit, aby se dalo přesně určit místo, kam je potřeba toxin aplikovat.

Třetí nejčastější procedurou je zmírnění vrásek v očním koutku. Mezi příčiny jejich vzniku patří hlavně věk a působení slunečního záření. Sval, který pracuje v příslušné oblasti se latinsky nazývá musculus orbicularis oculi, tedy kruhový oční sval. Jeho boční část je také cílem zákroku. Pokud si všimnete poklesu očního víčka nebo dvojitého vidění, patrně bylo použito příliš mnoho injekcí nebo nepatřičně velká dávka toxinu.

V oblasti úst se botulotoxin používá při zvýšené kontrakci horního rtu a poklesu ústního koutku. Vrásky nad horním rtem jsou méně vhodným místem pro aplikaci látky, protože je toto místo velmi citlivé na případnou obrnu a vyžaduje zkušeného lékaře. Pro nápravu těchto defektů se používá hlavně kolagen a jemu podobné materiály. Na druhou stranu se botulotoxin hodí pro odstranění záhybů na bradě nebo pro úpravu některých drobných asymetrií obličeje.

Komplikace
Po zákroku se někdy objeví bolesti hlavy, které  většinou trvají maximálně dva dny. Malé procento pacientů trpělo poklesem očního víčka, ten ale také do tří týdnů odezní. Mezi další komplikace patří příznaky podobné chřipkovitému onemocnění, zarudnutí nebo podlitina v okolí místa vpichu, nevolnost, záškuby oka, dvojité nebo zhoršené vidění nebo oslabení svalů.

Odpověď na soutěžní otázku z Facebooku  1J botulotoxinu je průměrná smrtelná dávka botulotoxinu pro myš.

Ceny se počítají podle podle počtu aplikovaných jednotek, uvádíme příkladný ceník před slevou

bottom of page